Kúpili sme si drevenú chatku, ktorá bola naozaj v dezolátnom stave. bola to však taká láska na prvý pohľad, takže sme si povedali, že do toho ideme. Cena bola nízka, vzhľadom na to, v akom bola stave, to nebolo ani prekvapujúce. Okolo bol krásny pozemok, za chatou les a pred ňou potôčik. Jednoduchú ideálna romantika. Aby sa však tento objekt dal aj využívať, museli sme si poradiť s rozsiahlou rekonštrukciou. Pokiaľ ste i vy majiteľom podobnej stavbičky, určite sa vám zíde niekoľko tipov, ako ju vynoviť čo najrýchlejšie a najefektívnejšie.
Podotýkam, že statika a strecha boli v poriadku, takže tieto veci sme nemuseli riešiť. Ak by ste však kúpili chatku s narušenou statikou a poškodenou strechou, musíte začať práve s týmito dvoma úpravami.
Rekonštrukciu staršej drevenej stavby zhrniem naozaj v krátkosti. V podstate sa nebudem venovať jednotlivým rekonštrukčným prácam, ale tomu, ako môžete z takto starej budovy, vykúzliť neopakovateľný priestor na oddych alebo i život. Neposkytnem vám ani žiadne presné návody a postupy, no verím, že nasledujúce riadky pre vás budú aspoň malou inšpiráciou.
Budem sa venovať tomu, čo s interiérom urobilo ozajstné zázraky. Takže, spomínaný zázrak boli sklenené dvere. Staré drevené steny a podlahy v kombinácii s týmto moderným prvkom pôsobia naozaj neopakovateľne. Okná sme nechali pôvodné, pretože vyzerali pekne. Nespĺňali až tak dobré izolačné vlastnosti, no ich estetická stránka vyhrala. V tomto smere nám pomohlo tesnenie, ktoré síce nie je stopercentné, ale do istej miery svoje urobilo.
Moja rada teda znie, že skombinujte staré a prírodné s novým a industriálnym. Samozrejme, že sme sa museli venovať aj iným úpravám, no veľké sklenené dvere a tá neopakovateľná atmosféra minulosti, jednoducho spolu ladia tak dokonalo, že sa nám ani nechcelo už nič viac extrémne meniť. Teda aspoň po tej estetickej stránke.